(Vespa Crabro) to największy przedstawiciel osowatych w naszym kraju. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, ponieważ za pomocą żądła aplikuje niebezpieczne alergeny.
W społecznościach szerszeni występują trzy kasty: samice płodne zwane królowymi, samice bezpłodne zwane robotnicami oraz samce. W przypadku szerszeni w kolonii występuje tylko jedna królowa.
Biologia i budowa
Szerszenie są przeciętnie dwa razy większe od os pospolitych. Ubarwione są bardzo podobnie. Największe są królowe (25-35 mm długości), robotnice są mniejsze (17-24 mm) i samce (21-23 mm).
Samice szerszenia zapładniane są późnym latem lub jesienią i do wiosny oczekują na dogodne warunki do założenia kolonii. Gniazdo założone w odpowiadającym im miejscu może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat przeżywając wiele dynastii królowych.
Szerszenie przylatują do sztucznego światła w nocy i mogą żądlić również o tej porze. Powszechnie uważa się że są aktywne od wiosny do września jednak ich aktywność jest ściśle związana z temperatura, a nie porą roku.
Pożywieniem szerszeni są owady, sok z niektórych drzew a późnym latem i jesienią gnijące i fermentujące owoce (jabłka, gruszki i śliwki). Lubią także napoje np. soki, piwo czy wino.
Szerszenie uważa się za mało agresywne, najczęściej nie atakują zaniepokojone. Jednak ze względu na wielkość i „buczenie” powszechnie wywołuje lęk. Gdy uda się zabić szerszenia należy opuścić to miejsce ponieważ owad wydziela feromon alertu (zwanym feromonem śmierci) informując kolejnych zwiadowców o zagrożeniu. Na miejscu zdarzenia zjawiają się inne szerszenie bardziej agresywne. Szerszenie potrafią żądlić swoją ofiarę wielokrotnie. Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądleń pszczół czy os z powodu większego i głębiej penetrującego żądła.
Użądlenia i jego konsekwencje
Użądlenia przez szerszenia dotyczą głownie głowy i kończyn górnych człowieka. W przypadku użądlenia należy zachować czujność, odczyn alergiczny może pojawić się nawet w późnym wieku człowieka, pomimo tego że wcześniej po użądleniu nie było reakcji alergicznej. W pewnych sytuacjach tylko minuty dzielą od uratowania życia osobie, która doznała wstrząsu anafilaktycznego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać ratowników medycznych a przed ich przybyciem podać osobie użądlonej wapno.
Jak poznać, ze osoba użądlona dostała wstrząsu? Następuje osłabienie, poty, duszności i przyspieszenie akcji serca. Najbardziej narażone na użądlenia są dzieci i osoby starsze. Najczęściej po użądleniu dochodzi jedynie do miejscowej opuchlizny i pieczenia trwającego kilkanaście minut. Zdarzają się jednak zgony, szczególnie w dwóch przypadkach. Po pierwsze gdy użądlenie następuje w okolicy krtani a opuchlizna powoduje niewydolność oddechową oraz po drugie gdy osoba użądlona dostaje wstrząsu anafilaktycznego i nie otrzymuje odpowiedniej pomocy.
Budowa i występowanie gniazd
Szerszenie budują gniazdo z przeżutego drewna zmieszanego ze śliną, a budulec ten przypomina swoją strukturą i wyglądem miękki karton. Gniazda mogą mieć średnice nawet 50 cm. Najczęściej budują je w terenach suchych i osłoniętych pod okapem dachu lub w dziurach i zagłębieniach w ścianach budynków, w dziuplach starych drzew zwłaszcza dębów i lip. Gniazda bardzo często zakładają także w altanach ogrodowych, na strychach, poddaszach, w stodołach, a nawet w kominach.
Usuwanie gniazd
Jeśli gniazda występują w pobliżu terenów ludzkiej aktywności i człowiek jest narażony na niebezpieczeństwo szerszeni należy wezwać na pomoc wyspecjalizowana firmę DDD, która potrafi fachowo zlikwidować takie gniazdo za pomocą specjalistycznego sprzętu oraz posiada specjalistyczne ubranie. Nie wolno samodzielnie usuwać gniazda gdy kolonia jest aktywna czyli od wiosny do jesieni! Jeżeli zauważyłeś w obecność tych owadów w swoim, domu, altanie, strychu lub budynkach gospodarczych, zapraszamy do kontaktu, pomożemy Ci usunąć gniazdo i unieszkodliwić szerszenie.
Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego oraz na naszą stronę z preparatami do zwalczania szerszeni: