Metody fizyczne
Przy wlotach i wylotach nor czynnych należy stosować pułapki mechaniczne:
- do odłowu karczownika i norników stosuje się następujące pułapki:
- zatrzaskowa tzw. gilotynkę
- pułapkę Saupego i inne dostępne na rynku
- rowki chwytne oraz stożki lub puszki metalowe wysokości 30-50cm i średnicy około 10-50 cm wkopuje się w ziemię, równo z powierzchnią, na pograniczu sadu z polem uprawnym, łąką lub zbiornikiem wodnym. W rowkach umieszcza się studzienki w odległości co 5-10 cm, do których będą się łowić karczowniki. Równocześnie do rowków i studzienek należy założyć przynętę: marchew, pietruszkę, seler, buraki.
- Można również na szyjki korzeniowe zakładać ochraniacze z perforowanego tworzywa sztucznego (głownie myszowate i nornik polny)
- gryzonie można zwalczać poprzez zalanie ich nor wodą. Należy użyć beczkowozu z długimi wężami o średnicy 3-4 cm, aby woda wpływała szybko.
Metody chemiczne
Efekt zwalczania zależy od prawidłowego:
- stosowania preparatu, zgodnie z instrukcją zawarta na opakowaniu
- przygotowania pola do wykonania zabiegu (oznaczenie czynnych nor – dzień przed wyłożeniem preparatu do nory należy zadeptać wszystkie kopczyki, jeżeli taka nora zostanie ponownie odkopana, to znaczy, że jest ona używana przez gryzonie), tzw. nora czynna nornika polnego. Preparat należy umieszczać w czynnych norach. Nor tych nie należy zadeptywać.
W przypadku zwalczania karczownika należny najpierw odszukać podziemne korytarze, w których robi się otwory i do nich wsypuje się truciznę.
Podczas wkładania preparatu do nor czynnych należy stosować rękawice gumowe, w celu uniknięcia zapachu człowieka na preparatach i w obrębie nor oraz ze względu na przestrzeganie przepisów bhp.
Dostępne preparaty na myszy i szczury w naszym sklepie internetowym: