Obecnie problem pluskiew jest szeroko rozpowszechniony i w ostatnim czasie nastąpił wzrost ich liczebności. Egzystują tam, gdzie mogą mieć kontakt z żywicielem, najczęściej w pomieszczeniach tam, gdzie śpią ludzie. Są aktywne przede wszystkim w nocy, chociaż jeśli są bardzo głodne pojedyncze osobniki, można spotkać w ciągu dnia. Szczytowe godziny pobierania przez nie pokarmu, przypadają tuż przed świtem. Za dnia chowają się w kryjówkach, którymi mogą być: szczeliny w łóżkach, fotelach, krzesłach, ramach obrazu, materacach, pod dywanami, pod listwami podłogowymi, w gniazdkach elektrycznych, wszelkich otworach, nierównościach, także fałdach zasłon, obszary pod luźną tapetą w pobliżu podłogi, szczelinach w podłodze, w rogach biurek, stołów, kredensów, przestrzeniach w wiklinowych meblach oraz miejsca pod boazerią to często miejsca, wybierane przez pluskwy na miejsce bytowania. W przypadku pomieszczeń dziecięcych mogą przebywać nawet w zabawkach, lalkach itp.
Pluskwy najczęściej poruszają się po ścianach, wspinając się na sufit, skąd przyciągane przez ciepło i obecność dwutlenku węgla w wydychanym przez ofiarę powietrzu, opadają by się posilić. Po najedzeniu się owad wraca do swojej kryjówki. Dopiero po kilku minutach czy godzinach od ukąszenia jest ono odczuwalne na skórze, w postaci swędzenia czy pieczenia.
Postać dorosła pluskwy domowej osiąga 5-7 mm. Świeżo wyklute nimfy są przezroczyste, mają zdecydowanie jaśniejsze kolory i dopiero z czasem stają się brązowe, upodabniając się do osobników dorosłych.
Pluskwy to owady długowieczne, średnia długość życia pluskwy wynosi od 6 do 12-14, a nawet 18 miesięcy. Pluskwy mogą przeżyć rok bez jedzenia, jednak w normalnych warunkach pobierają pokarm co 5 do 10 dni.
Samice produkują średnio 200 jaj, w ciągu swojego życia. W temperaturze pokojowej i przy częstym pobieraniu pokarmu pełny cykl rozwojowy wynosi średnio 3 tygodnie.
Wbrew powszechnej opinii pluskwy preferują czyste miejsca.
Pluskwa najczęściej przenoszona jest przez człowieka: w ubraniu, bagażu, w używanych meblach lub tekstyliach. Często zdarza się, że używane, wyrzucane meble, koło śmietników, są zasiedlone przez pluskwy, ponieważ wyrzucanie ich to najczęściej pierwsza rzecz, jak robią ludzie w walce z pluskwami. Co bardzo często doprowadza do tego, że nasz sąsiad może skusić się na nowy mebel, powodując tylko rozprzestrzenianie się pluskiew. Należy pamiętać o tym, kupując używane meble, że niosą również ryzyko ukrywania się w nich pluskiew i ich jaj, szczególnie w ramach łóżek i materacach. Ale dotyczy to też innych rzeczy, zakupionych z rynku wtórnego – na giełdach staroci, tzw. pchlich targach. Zdarza się również, że pluskwy przechodzą od sąsiednich mieszkań, dobrze jest więc uszczelnić i zabezpieczyć wszelkie szczeliny, szpary, otwory w ścianach np. dla przewodów i rur.
Narażone obiekty na inwazję pluskiew to oczywiście bloki mieszkalne i domy wielorodzinne, pluskwy przemieszczają się wzdłuż centralnych instalacji grzewczych lub wodno-kanalizacyjnych, w okresie letnim miejscami nasłonecznionymi, oknami, balkonami (zakładając, że w bloku, w którym mieszkamy, problem pluskiew został już zaobserwowany). Pozostałe miejsca to, drzwi od klatki schodowej, nieszczelności w ścianach przy rurach centralnego ogrzewania. Inne obiekty i miejsca narażone na ataki pluskiew to: hotele, schroniska, szpitale, pociągi, autobusy, a także samoloty, czyli tam, gdzie gromadzą się ludzie i gdzie pluskwy mogą przez nich zostać przeniesione.
Ukąszenia pluskiew mogą doprowadzić do reakcji alergicznej objawiającej się podrażnioną i zaczerwienioną skórą. Charakterystyczne ugryzienia pluskiew pozostawiają ślady w postaci 3,4 czerwonych punkcików w linii lub trójkącie. Bardzo często jest tak, ze pluskwy gryzą tylko jedną osobę z pary śpiącej na łóżku. Gdy pluskiew jest niewiele, ugryzienia mogą być co kilka dni i tylko w nielicznych miejscach. Potencjalnie, pluskwy mogą przenosić niektóre wirusy.
O obecności w naszym otoczeniu pluskiew mogą świadczyć wszelkie czerwone, brązowe, często trudno zmywalne plamki na ścianach lub innych powierzchniach – są to odchody pluskiew. Inne objawy w otoczeniu to krwawe plamki na pościeli, wyczuwalny w otaczającym nas powietrzu zapach malin lub kolendry.
Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego oraz na naszą stronę z preparatami do zwalczania pluskwy: