Komary, jak sobie z wami poradzić?
Komary, jak sobie z wami poradzić?

Komary, jak sobie z wami poradzić?

Komary (Diptera: Culicidae) zawsze były uznawane za owady uciążliwe, a od kiedy rozpoznano ich role w przenoszeniu malarii i szeregu innych chorób zaczęto ja zwalczać bardzo energicznie. Dzięki temu w ciągu ostatnich 75 lat liczba opisanych na świecie gatunków komarów wzrosła ponad dwukrotnie do ok. 3,5 tys. gatunków znanych dziś. Tylko niewielki ich odsetek, bo zaledwie 47 gatunków występuje w Polsce.

Biologia komarów

Samice tych owadów ssą krew zwierząt stałocieplnych, a niektóre owadów, ponieważ do powstania jaj w jajnikach wymagają odżywiania się krwią określonych gatunków zwierząt. Natomiast samce żywią się nektarem kwiatów.

Samice komarów przywabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Posługują się też termo detekcją, co sprawia, że w przypadku ludzi bardziej narażeni na ukąszenia komarów są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety w okresie owulacji.

Ślina samicy zawiera substancję chemiczną, podrażniającą skórę, może także dochodzić do reakcji alergicznej. Dlatego po ukłuciu skóra czerwienieje, puchnie i swędzi.

Larwy komarów rozwijają się w wodzie stojącej - w zbiornikach trwałych i okresowych (w rozlewiskach, kałużach, rowach przydrożnych, wśród szuwarów jezior i stawów itp., a nawet w wypełnionych wodą dziuplach drzew).

Osobniki dorosłe latają wieczorami w dużych chmarach nad podmokłymi łąkami, w pobliżu jezior, stawów i rzek. Jedne gatunki wybierają zacienione przybrzeża, inne znowu oświetlone, wolne przestrzenie wodne. Komary przechodzą przeobrażenie zupełne. Samica, po nassaniu się krwi ssaka, składa na powierzchni wody do kilkuset jaj. Po stosunkowo krótkim okresie bytowania w postaci poczwarki (3-4 dni) pojawiają się postaci dorosłe.

Występowanie

Komary zasiedlają wszystkie strefy klimatyczne, spotyka się je nawet w jaskiniach i kopalniach, a także w górach do wysokości ok 4000m.n.p.m. Masowo występują na zabagnionych terenach nizinnych, najbardziej dokuczliwe są w siedliskach leśnych i w zaroślach, ale są i takie, które atakują nas w pełnym słońcu na otwartej przestrzeni. W naszej strefie klimatycznej dorosłe gatunki komarów występuje wyłącznie w ciepłym okresie roku, zimę przetrzymują ich jaja lub znacznie rzadziej larwy.

Zwalczanie komarów

Zwalczanie larw obejmuje przede wszystkim działania profilaktyczne: eliminację i zmiany miejsc rozwoju larw tak, aby uniemożliwić ich rozwój. Zwalczanie dorosłych osobników polega na stosowaniu opryskiwania przestrzennego chemicznego albo biologicznego w porach ich aktywności.

 W strategii zwalczania komarów zwrócono uwagę na konieczność podnoszenia świadomości społecznej na temat przyjaznych środowisku metod zwalczania komarów takich jak:

  • Usuwanie tymczasowych zbiorników wodnych na terenach ogródków działkowych
  • Regularna wymiana wody w ozdobnych oczkach wodnych i zbiornikach do podlewania roślin (co najmniej raz w tygodniu)
  • Oczyszczanie z resztek organicznych (np. rozkładające się liście, gałęzie) chociaż raz w roku rynien w altankach
  • Udrażnianie i oczyszczanie rowów melioracyjnych oraz likwidacja tymczasowych zastoisk wody deszczowej
  • Mechaniczne usuwanie hibernujących w okresie zimowym samic ze ścian i sufitów budynków gospodarczych i altanek

 

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego oraz na naszą stronę z środkami do zwalczania komarów:

Komaropren PBO

Tickout Set na komary i kleszcze

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl