Mrówka hurtnica zwyczajna i mrówka faraona
Mrówka hurtnica zwyczajna i mrówka faraona

 

Mrówka hurtnica zwyczajna i mrówka faraona

 

Na świecie jest ponad 12 tys. gatunków mrówek, z czego w Polsce żyje ok. 100. W warunkach naturalnych są to owady pożyteczne. Większość gatunków mrówek przyczynia się do rozkładu materii organicznej, są naturalnymi czyścicielami zjadając martwe owady i drobne zwierzęta. Mrówki budują korytarze w glebie, spulchniają ją i napowietrzają, ale jednocześnie przesuszają, co w rezultacie może być niekorzystne dla roślin. W obronie swoich gniazd mogą być agresywne i dokuczliwie kąsać. Często przenoszą się na nasze tarasy i do domów w poszukiwaniu nowego siedliska i lepszego pokarmu.

Mrówki obok pszczół uchodzą za najpracowitsze zwierzęta na świecie. Do tego są prawdziwymi siłaczkami, bo potrafią udźwignąć ciężar 50-krotnie przekraczający ich wagę.

Mrówki budują wielkie, perfekcyjnie zorganizowane społeczności, w których każda mrówka ma przyporządkowaną ściśle określoną funkcję. I tak wśród mrówek możemy wyróżnić następujące osobniki:

  • królową

  • mrówki robotnice

  • mrówki żołnierze

  • mrówki zwiadowcy

  • samce (trutnie)

 

Hurtnica zwyczajna (Lasius niger) to jeden z najczęstszych i najbardziej rozpowszechnionych gatunków mrówek w Europie. Są jednym z nielicznych gatunków doskonale odnajdujących się w przestrzeniach przekształconych przez człowieka, nawet w centrach największych miast.

Biologia i budowa

Mają niewielkie rozmiary, ubarwienie waha się od brązowego do czarnego. Królowa osiąga długość do 9 mm. Robotnice długości około od 3,5 do 5 mm. Loty godowe odbywają się od czerwca do sierpnia. Hurtnica zwyczajna jest wszystkożerna - je martwe owady, nektar, ale przede wszystkim spadź - wydzielina mszyc, która stanowi podstawę jej diety.

Występowanie

Gatunek ten zakłada gniazda wyłącznie na zewnątrz budynków, ale robotnice w poszukiwaniu pożywienia dostają się również do ich wnętrza. Na swoje siedziby preferuje miejsca o piaszczystym podłożu i niskiej roślinności, jednak radzi sobie także z budową kopców w wilgotnej ziemi. Potrafi również budować gniazda we wnętrzu próchniejących pni czy konarów. Na terenach zabudowanych mrówki te preferują budowanie gniazd pod płaskimi kamieniami: tarasami, płytami chodnikowymi czy krawężnikami.

 

Hurtnica zwyczajna uważana jest za gatunek szkodliwy z punktu widzenia człowieka, gdyż mrówki te przeszkadzają innym owadom zapylać kwiaty w sadach i powodują rozmnażanie się pluskwiaków równoskrzydłych. Nieraz też dostają się do mieszkań, gdzie czynią szkody w ludzkich spiżarniach, oraz do uli, skąd wybierają miód. Gniazda budowane przez hurtnice pod płytami chodnikowymi czy tarasami mogą być z czasem podmywane i powodować ich osiadanie

 

Mrówka faraona (Monomorium faraonis) popularnie nazywane faraonkami, to gatunek pochodzący prawdopodobnie z Afryki Zachodniej lub Indonezji.

Biologia i budowa

Mają stosunkowo niewielkie rozmiary, brązowo- rude lub żółtawo rude zabarwienie.

  • Królowe mrówek faraona mają do 4 milimetrów długości. Są one nieznacznie ciemniejsze od robotnic.

  • Samce mrówek faraona osiągają 2 milimetry długości. Są czarne i mają żółtawe czułki i odnóża.

  • Robotnice mrówek faraona mają do 2,5 milimetrów długości.

Rozwój robotnicy od jaja do dorosłej mrówki trwa około 38 dni. Samiec i samica rozwijają się w około 42 dni. Tworzy kolonie wysoce poligyniczne (do 2000 królowych), często kolonie te są wielogniazdowe. Kolonie mogą liczyć do kilku milionów osobników.

Gustują głównie w produktach bogatych w białka i cukier, ale nie pogardzą niczym, co spotkają na swojej drodze (m.in. słodkie wypieki, bakalie, gotowane jajka lub mięso czy pozostawiona w misce karma dla psa lub kota). Kiedy wysłany na zwiady osobnik znajduje pożywienie, szybko wraca do gniazda, znacząc drogę feromonami. Powiadomione mrówki rozpoczynają wędrówkę oznaczoną ścieżką, tworząc żywy łańcuch transportowy, przenoszący znaleziony pokarm do gniazda.

Występowanie

Najczęstszymi miejscami występowania są zamknięte przestrzenie o dużej wilgotności i temperaturze 25-30 °C takie jak kuchnie, łazienki (np.: szczeliny w ścianach, wolne przestrzenie pod kafelkami)

 

Mrówki faraona cieszą się niechlubną sławą. Od dawna związane z siedzibami ludzkimi mogą stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia. Wędrują po meblach i ścianach, wygryzają dziury w tkaninach i drewnie. Mrówki faraona niszczą i zanieczyszczają żywność, przenoszą choroby i wirusy, boleśnie gryza i mogą żerować na zużytych opatrunkach i zasiedlać aparaturę medyczną.

Zwalczanie szkodliwych mrówek wbrew pozorom nie jest łatwe, ponieważ najważniejsza jest likwidacja gniazda. Dostępne są preparaty w postaci przynęt i metody, w których stosuje się przynętę, stanowią obecnie standard w zwalczaniu mrówek.

 

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego oraz na naszą stronę z środkami do zwalczania mrówek:

https://hruzewicz.pl/.../AFANISEP-zelowa-pulapka-na.../170

https://hruzewicz.pl/pl/p/AFANISEP-ZEL-na-mrowki-5g/167

https://hruzewicz.pl/pl/p/AFANISEP-Pylisty-150g/166

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl